Zadzwoń

26.02.2024

Jak znajomość angielskiego wpływa na szanse na rynku pracy?

Rynek pracy wymaga od pracowników określonych kompetencji i choć zależą one od branży, stanowiska i szeregu innych czynników, są pewne uniwersalne umiejętności, cenione i potrzebne w wielu firmach i branżach. Naszym zdaniem właśnie do takich kompetencji można zaliczyć znajomość języków obcych, w tym przede wszystkim znajomość języka angielskiego. Jak zatem wpływa znajomość angielskiego na szanse pracowników na rynku pracy?

Znajomość angielskiego a szansa pracy za granicą

Znajomość języka angielskiego może mieć ogromny wpływ na szanse znalezienia pracy za granicą. Niekoniecznie mamy tu na myśli wyjazd zarobkowy poza Polskę. Wiele firm, zwłaszcza tych o międzynarodowym charakterze, poszukuje pracowników, którzy płynnie posługują się angielskim, ponieważ ułatwia to komunikację z klientami, partnerami biznesowymi i innymi pracownikami z różnych krajów. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na organizację kursów angielskiego dla swoich pracowników. W ten sposób wzmacniają ich kompetencje, ale też pozycję samej firmy. Dla pracowników jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ korzystają z kursów językowych dla firm najczęściej za darmo, podnoszą swoje kompetencje, dzięki czemu rośnie ich wartość na rynku pracy. 

Wykwalifikowani pracownicy są pożądani przez pracodawców

Rynek pracownika jest trudny dla pracodawców, dlatego tym cenniejsi są dla nich wykwalifikowani pracownicy, którzy oprócz specjalistycznej wiedzy posiadają również umiejętność płynnej komunikacji w języku angielskim. Kandydat, który nie wymaga długiego wdrożenia, oznacza dla pracodawcy duże oszczędności. Nauka języka to dość długi proces i szkolenia językowe dla firm, choć dostosowane do potrzeb klientów, nie zapewnią błyskawicznych efektów w miesiąc. Dlatego znajomość angielskiego jest często wymagana w ogłoszeniach o pracę, nawet jeśli stanowisko w danym momencie nie wymaga bezpośredniego kontaktu z zagranicznymi partnerami. Atut w postaci znajomości angielskiego zdecydowanie zwiększa atrakcyjność kandydata na rynku pracy.

Większe szanse na awans dzięki znajomości angielskiego

Awans zawodowy? Jego warunkiem bywa znajomość języka angielskiego. Wiemy to z doświadczenia, gdyż trafiali do naszej szkoły na kursy językowe online czy nawet na kursy językowe online z certyfikatem zajęci menedżerowie z perspektywą awansu. Jego warunkiem było podniesienie kompetencji językowych umożliwiające swobodne poruszanie się w obszarze negocjacji, prowadzenia spotkań i prezentacji w języku angielskim. Pracownicy, którzy płynnie posługują się angielskim, są częściej brani pod uwagę do awansu na stanowiska kierownicze lub do zadań wymagających kontaktów z zagranicznymi partnerami biznesowymi. Inwestowanie w kursy językowe dla firm jest więc korzystne nie tylko dla samych pracowników, ale także dla firmy, ponieważ zwiększa elastyczność zespołu.

Angielski na rynku pracy

Swoboda komunikacji w środowisku międzynarodowym

Czy wyobrażacie sobie sukces firmy na arenie międzynarodowej bez swobodnej komunikacji w języku angielskim? My też nie! Umiejętność płynnego porozumiewania się po angielsku pozwala pracownikom na aktywne uczestnictwo w międzynarodowych projektach, negocjacjach czy konferencjach. W przypadku gdy firma posiada zagranicznych klientów, dobra znajomość angielskiego pozwala na rozumienie szczegółów technicznych czy wytycznych w zamówieniach, na prowadzenie sprawnych procesów sprzedażowych i obsługi posprzedażowej. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost zaufania klientów do firmy, a także na dobry i w pełni profesjonalny wizerunek firmy i jej pracowników. Stąd blisko już do wzrostu efektywności działań na rynku globalnym i zdobywania nowych klientów oraz partnerów biznesowych.

Czy zatem znajomość angielskiego wpływa na szanse na rynku pracy? Naszym zdaniem znacząco. Obserwujemy to na przykładzie wielu naszych klientów, którzy nieprzypadkowo korzystają z kursów angielskiego dla firm online i stacjonarnie. Z ankiet ewaluacyjnych wiemy, że odnoszą oni korzyści biznesowe, wynikające z nauki języków.


POWRÓT

  Zapisz się do naszego newslettera

  Masz jakieś pytania?
  Chętnie na nie odpowiemy!

  Zerknij również do naszej sekcji FAQ - może
  znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

  Sekcja FAQ Wycena tłumaczeń Formularz kontaktowy

  509 397 821 32 423 77 01

  bok@britannia.pl

   Jesteśmy otwarci na pytania


   Pełna polityka prywatności dostępna tutaj

   Kontakt