Zadzwoń

22.03.2024

Jak pokonać barierę przed komunikacją w języku angielskim?

Może on mieć różne źródła – rozumiejąc je, łatwiej nam nad nimi pracować i przezwyciężyć lęk. Jakie mogą więc być przyczyny bariery komunikacyjnej i blokady w głowie, która sprawia, że się zacinamy lub wręcz nie jesteśmy w stanie wydusić z siebie słowa?

Przyczyny bariery komunikacyjnej

Mały zasób słownictwa

Często lęk przed mówieniem w języku obcym wynika z ograniczonego zasobu słownictwa. Gdy nie mamy w głowie odpowiednich słów, aby wyrazić swoje myśli, czujemy się niepewnie i boimy się popełnienia błędów. W takich sytuacjach łatwo zablokować się i stracić pewność siebie w komunikacji. Zdarza się, że zacinamy się tak bardzo, że nie możemy wydusić z siebie prostego zdania, a z głowy uciekają najprostsze nawet słowa. Dlatego ważne jest systematyczne poszerzanie słownictwa poprzez regularną naukę nowych słów i zwrotów oraz praktykowanie ich w różnych kontekstach. Samo “wkuwanie” słówek nie wystarczy, ponieważ przekłada się ono na bierną znajomość języka – czyli rozumiemy, ale nie potrafimy danego słowa użyć w praktyce, nie przychodzi nam ono do głowy. W pracy nad poszerzaniem zasobu słownictwa najważniejsze jest używanie słów, których się uczymy.

Obawa przed krytyką

Kolejnym czynnikiem utrudniającym komunikację w języku angielskim jest obawa przed krytyką. Boimy się popełnienia błędów lub braku płynności w mówieniu, chcemy mówić dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że mówimy poprawnie. W przypadku nauki języków obcych to nie zadziała. Każdy popełnia błędy, a nauka języka to proces, który wymaga czasu i praktyki. Akceptacja własnych niedoskonałości pomaga przełamać tę barierę i pozwala rozwijać umiejętności językowe. W dużym skrócie – popełniaj błędy, ale mów!

Brak praktyki

Brak regularnej praktyki również może prowadzić do lęku przed komunikacją w języku angielskim. Jeśli nie mamy okazji często używać języka obcego, jego znajomość staje się nieco “zakurzona”, co utrudnia nam komunikację, blokuje nas i sprawia, że nadal wiele rozumiemy, ale mamy trudność w wypowiadaniu się. Dlatego ważne jest szukanie okazji do używania języka: poprzez codzienne rozmowy z kolegami z pracy, udział w kursach językowych dla firm czy korzystanie z różnych form komunikacji online.

Porównywanie się do innych osób

Często porównujemy się do innych osób, które zdają się mówić płynnie w języku obcym, co może dodatkowo podsycać nasz lęk i poczucie niekompetencji. Warto jednak pamiętać, że każdy ma inne doświadczenia i tempo nauki języka. Nie warto porównywać się do innych, ale skupić się na własnych postępach i celach. Koncentrując się na własnym rozwoju, łatwiej będzie nam przełamać barierę komunikacyjną i zyskać pewność siebie w mówieniu po angielsku.

Jak przezwyciężyć barierę językową?

Czy są zatem jakieś sposoby, by przezwyciężyć barierę językową i zacząć z odwagą posługiwać się językiem niezależnie od naszego poziomu zaawansowania? Oczywiście, że takie sposoby istnieją, poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Systematyczna nauka języka

Aby pokonać barierę przed komunikacją w języku angielskim, niezbędna jest systematyczna nauka języka. Regularne uczęszczanie na kursy językowe dla firm lub korzystanie z kursów online pozwala na stopniowe poszerzanie słownictwa i zdobywanie pewności siebie w komunikacji. Ważne jest, aby nie tylko poświęcać czas na naukę słownictwa i gramatyki, ale także praktykować mówienie i rozumienie języka w różnych sytuacjach. Wystarczy, że na każdej lekcji angielskiego choć raz zabierzesz głos. Z zajęć na zajęcia będziesz mieć coraz więcej odwagi i pewności. Dzięki systematycznej nauce stopniowo zbudujesz swoje umiejętności językowe i przekroczysz własne bariery.

Jak najczęstsze wykorzystywanie języka w praktyce

Kolejnym kluczowym krokiem w pokonywaniu bariery językowej jest jak najczęstsze wykorzystywanie języka w praktyce. Codzienne rozmowy po angielsku, czy to z kolegami z pracy, czy przez internet, pozwalają na utrwalenie umiejętności językowych i pokonanie bariery komunikacyjnej. Im więcej będziemy używać języka angielskiego w różnych sytuacjach, tym bardziej będziemy czuć się swobodnie w jego używaniu. Dlatego warto aktywnie szukać okazji do praktykowania języka i wykorzystywać każdą możliwość do komunikacji po angielsku. Oczywiście słuchanie podcastów czy oglądanie filmów również są korzystne, mamy jednak na myśli głównie okazje do rozmów w języku obcym.

Angielski wcale nie musi być perfekcyjny

Przede wszystkim musisz jednak zrozumieć, że Twój angielski wcale nie musi być perfekcyjny. Obawiamy się popełniania błędów i braku płynności w mówieniu i powstrzymuje nas to przed otwartą komunikacją w języku angielskim. Pamiętaj jednak, że większość osób zrozumie nasze przekazy, nawet jeśli nie będziemy posługiwać się perfekcyjną gramatyką. Nie obawiaj się podejmować prób komunikacji w języku obcym – każdy błąd to kolejna lekcja na drodze do opanowania angielskiego.


POWRÓT

    Zapisz się do naszego newslettera

    Masz jakieś pytania?
    Chętnie na nie odpowiemy!

    Zerknij również do naszej sekcji FAQ - może
    znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

    Sekcja FAQ Wycena tłumaczeń Formularz kontaktowy

    509 397 821 32 423 77 01

    bok@britannia.pl

      Jesteśmy otwarci na pytania


      Pełna polityka prywatności dostępna tutaj

      Kontakt