Zadzwoń

13.03.2024

Dlaczego pracownicy mogą mieć problem z nauką języka angielskiego? Kiedy nauka angielskiego może być nieskuteczna?

Organizujesz kursy angielskiego dla pracowników i zastanawiasz się, czy rzeczywiście przyniosą one oczekiwane efekty? A może obawiasz się, że nauka nie da rezultatów i wyrzucisz firmowe pieniądze w błoto? Sprawdź, z jakich powodów nauka angielskiego może być nieskuteczna.

Nauka listy słówek bez kontekstu

Nauka języka angielskiego może być trudna dla pracowników z różnych powodów. Wielu uczniów skupia się jedynie na zapamiętywaniu pojedynczych słów i ich tłumaczeniu, co może prowadzić do trudności w zastosowaniu ich w praktyce. Brak kontekstu sprawia, że słowa stają się bezużyteczne i trudne do zapamiętania w dłuższej perspektywie. Dlatego tak ważne jest, aby szkoła językowa, która organizuje kursy językowe dla firm, skupiała się na potrzebach klienta, na Twojej branży, na Twojej firmie i na potrzebach konkretnej grupy słuchaczy. Doświadczony lektor zbuduje program zajęć, opierając się o kontekst ich specyfiki pracy i celów. W ten sposób uczestnicy kursu łatwiej zapamiętają słownictwo, a przede wszystkim będą go używać, dzięki czemu utrwalą je i zapamiętają na zawsze.

Obawa przed popełnieniem błędów podczas mówienia

W naszej szkole każdy lektor zetknął się ze słuchaczami, którzy mieli dużą barierę w mówieniu z obawy przed popełnieniem błędów. Wielu słuchaczy boi się popełniania błędów w wymowie lub gramatyce, co prowadzi do zahamowania i ograniczenia się w komunikacji. Wynika to czasem z ich własnych ograniczeń, ale bywa również, że stresują ich współpracownicy, na przykład obecność szefa w grupie. Jeśli organizujesz kurs angielskiego dla pracowników online, nie w siedzibie firmy, musisz być świadomy, że osoby najbardziej nieśmiałe w takiej formie zajęć mogą się czuć bardziej komfortowo.

Popełnianie błędów jest naturalną częścią procesu nauki, a świadomość własnych błędów pomaga w ich poprawie i dalszym rozwoju. Do tego jednak potrzebny jest lektor, który zbuduje atmosferę zaufania, by wszyscy słuchacze czuli się w niej bezpiecznie.

Kiedy nauka angielskiego jest nieskuteczna

Strach przed komunikacją w języku obcym

Strach przed komunikacją w języku obcym może wynikać nie tylko z obawy przed popełnianiem błędów. Dla niektórych osób wypowiadanie się w języku obcym to wyjście poza ich strefę komfortu i ogromny stres, zwłaszcza na początkowych poziomach nauki. Aby dobrze opanować język, konieczne jest ćwiczenie komunikacji w realnych sytuacjach lub przynajmniej zbliżonych do realnych. I znów rozwiązaniem tego problemu jest dobry i doświadczony lektor. Widząc u słuchacza barierę strachu, nauczyciel może tak pokierować zajęciami, by zaangażować go w zadania wymagające mówienia w sprzyjających przełamywaniu nieśmiałości warunkach, czyli na przykład w parach, zamiast na forum grupy.

Kiedy nauka angielskiego jest nieskuteczna

Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego?

Aby skutecznie uczyć się języka angielskiego, pracownicy powinni wybrać metodę nauki, która będzie odpowiadać ich preferencjom i potrzebom. Kursy angielskiego dla firm, zarówno tradycyjne jak i online, są dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują struktury i wsparcia nauczyciela. Skuteczność nauki wzrasta, jeśli poza udziałem w zajęciach, zapraszamy język obcy do naszej codzienności – na przykład oglądając filmy lub słuchając podcastów w języku angielskim. W ten sposób nauka angielskiego staje się bardziej efektywna i przyjemna. Naszym zdaniem jednak, centralną postacią, która ma wpływ na skuteczność nauki języka, jest dobry lektor.


POWRÓT

  Zapisz się do naszego newslettera

  Masz jakieś pytania?
  Chętnie na nie odpowiemy!

  Zerknij również do naszej sekcji FAQ - może
  znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

  Sekcja FAQ Wycena tłumaczeń Formularz kontaktowy

  509 397 821, 32 423 77 01

  bok@britannia.pl

   Jesteśmy otwarci na pytania

   Kontakt