28.02.2024
Metoda Callana to popularna technika nauki języków obcych, w tym także języka angielskiego. Polega ona na intensywnym, praktycznym podejściu do nauki. Skoncentrowana jest głównie na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Jak można się domyślić, nazwa metody pochodzi od nazwiska jej twórcy – Robina Callana. Została wprowadzona przez niego w 1960 roku. Opiera się ona na metodzie audio-lingwalnej, używanej w armii, by żołnierze w krótkim czasie nabywali umiejętności komunikacyjne w obcym języku. Obecnie metodę tę wykorzystuje wiele szkół językowych. Nauka metodą Callana, na przykład języka angielskiego, jest dynamiczna i interaktywna. Ma ona na celu szybkie opanowanie języka poprzez bardzo aktywne uczestnictwo w zajęciach.
Nauka języka angielskiego metodą Callana opiera się na trzech głównych elementach: słuchaniu, powtarzaniu i działaniu. Podczas zajęć uczestnicy słuchają dialogów lub tekstów, a następnie powtarzają za lektorem, ćwicząc wymowę i intonację. Wreszcie angażują się w różnorodne aktywności praktyczne, na przykład w odgrywanie scenek, zadania grupowe czy dyskusje. Dzięki takiej różnorodności, nauka staje się bardziej angażująca i efektywna, a przede wszystkim nastawiona na praktyczne użycie języka.
Metoda Callana jest skierowana głównie do osób, które chcą szybko opanować język obcy. Jest popularna wśród osób aktywnych zawodowo, które potrzebują szybkiego efektu nauki w celu polepszenia swojej sytuacji zawodowej. Metoda ta bywa wykorzystywana w kursach językowych dla firm, jednak sprawdza się głównie w przypadku osób początkujących, które dzięki niej nabywają płynności w użyciu wyrażeń i struktur w języku obcym. Metoda Callana zbiera różne opinie, spośród których wiele jest pozytywnych, jednak na wyższych poziomach zaawansowania sprawdza się znacznie słabiej niż w przypadku osób początkujących.
Jedną z głównych zalet nauki angielskiego metodą Callana jest skupienie się na praktycznych umiejętnościach komunikacyjnych. Dzięki intensywnemu treningowi mówienia i słuchania, uczestnicy szybko nabierają pewności siebie w komunikacji w języku angielskim i pokonują barierę językową. Ponadto, metoda ta promuje aktywne uczenie się poprzez angażowanie się w różnorodne interaktywne zadania, co sprzyja szybkiemu postępowi w nauce. Uczestnicy zajęć bardzo szybko osłuchują się z językiem i nabywają nowe słownictwo.
Czy zatem metoda Callana sprawdzi się podczas kursów angielskiego dla firm? Naszym zdaniem, w przypadku kursów językowych dla firm, lepszym rozwiązaniem są metody nieograniczające uczestników do jednego modelu nauki. Z doświadczenia naszej szkoły wynika, że większość słuchaczy z kursów dla firm jest na poziomie powyżej podstawowego, dlatego metoda Callana byłaby dla nich nieskutecznym rozwiązaniem. Nie uwzględnia ona na przykład nauki gramatyki w tradycyjnym rozumieniu, a poprawność gramatyczna to istotny element biznesowej komunikacji.
Podsumowując, metoda Callana może być skutecznym narzędziem nauki języka angielskiego w przypadku osób początkujących. Metodę charakteryzuje intensywne i bardzo praktyczne podejście i skupienie na umiejętnościach komunikacyjnych, zatem jeśli zależy Ci na szybkich postępach na początkowym etapie nauki języka obcego, być może jest to metoda dla Ciebie.