07.11.2023
W rok nauczyłem się angielskiego. Po pół roku nauki już mówiłam po włosku. Czy to możliwe? Chyba nie zaskoczymy Cię, jeśli odpowiemy „to zależy”. W jaki sposób szybko nauczyć się języka obcego? Poniżej zestawienie kilku informacji na temat nauki języków obcych, które pomogą Ci zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i realnie ocenić w ciągu jakiego czasu jesteś w stanie osiągnąć określone efekty.
Czy to realne, żeby w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy poznać język obcy? Bardzo chcemy wierzyć w deklaracje i hasła reklamowe, które obiecują spektakularne efekty. Tak naprawdę jednak nauka języka obcego zależy od wielu czynników. Na większość z nich mamy wpływ, dlatego optymistycznie możemy powiedzieć, że po roku nauki większość z nas może osiągnąć niezłe efekty i porozumiewać się w języku obcym.
O stawianiu sobie celów na ścieżce nauki języka obcego już pisaliśmy, jednak dziś o celu tym piszemy bardziej z perspektywy zdefiniowania, co oznacza dla nas znajomość języka obcego, czyli, krótko mówiąc, jak dobrze chcemy go znać i do jakich celów jest nam on potrzebny.
Zestawmy przeciętnego Kowalskiego, który chciałby znać angielski na tyle, by jadąc na wakacje zagranicę, móc porozumieć się w hotelu, w restauracji czy w sklepie, oraz menadżera, którego awans uzależniony jest od znajomości języka i umiejętności prowadzenia rozmów biznesowych i negocjacji w tym języku. Cele obu słuchaczy będą bardzo różne i różnie będą oni definiowali pojęcie znajomości języka obcego. Jeśli punktem startowym dla nich są zerowe umiejętności, domyślacie się, że czas i wysiłek potrzebny do osiągnięcia celu będą się również bardzo różniły. Twoim celem może być zdanie konkretnego egzaminu na certyfikat, codzienna praca w języku obcym w korporacji, znajomość języka biznesowego lub umiejętności pozwalające na wyjazd zagranicę i podjęcie tam pierwszej pracy, a może jeszcze coś innego? Planowanie rozpoczęcia nauki zacznij więc od ustalenia, co chcesz osiągnąć.
Aby zderzyć swoje oczekiwania z rzeczywistością, potrzebujesz chłodnej samooceny:
Od uczciwej odpowiedzi na te pytania zależy tryb nauki, który podejmiesz. W tym miejscu z pomocą może wkroczyć szkoła językowa, która wesprze Cię w zaplanowaniu nauki i pomoże Ci dopasować tryb zajęć, grafik i inne organizacyjne szczegóły.
Jeśli Twój cel jest mniejszy, a czas na jego realizację dłuższy, być może odpowiednie dla Ciebie będą zajęcia grupowe. Jeśli cel masz ambitny i chcesz go zrealizować w bardzo ścisłych ramach czasowych, warto spotkać się z metodykiem w szkole językowej i opracować indywidualny plan działania. Dlaczego metodyk, a nie sam lektor? Ponieważ metodyk to osoba posiadająca nie tylko wykształcenie filologiczne i wieloletnie doświadczenie jako lektor, ale także zdolność do rozpatrywania kwestii związanych z uczeniem się języka obcego z różnych perspektyw oraz elastyczność w podejściu do nauczania. Określony uprzednio z metodykiem spersonalizowany plan nauki pozwoli lektorowi podczas zajęć 1:1 skupić się tylko na Tobie, na Twoim celu i możliwościach.
Wyobraź sobie, że jesteś sportowcem, przygotowującym się do zawodów – to Ty ćwiczysz, szlifujesz technikę, wylewasz siódme poty na treningach, to wszystko Twój wysiłek. Ale obok Ciebie cały czas jest trener, który wskazuje, co i jak masz robić, koryguje Twoje błędy, dopasowuje, a w trakcie modyfikuje program Twoich treningów. Podobnie jest z nauką języka obcego – to Ty stawiasz sobie konkretny cel nauki, uczysz się, wykonujesz zadania, wkuwasz słówka. Towarzyszy Ci cały czas lektor, który podpowiada jakie aktywności możesz podjąć dodatkowo, żeby wesprzeć naukę języka (np. oglądanie filmów, słuchanie podcastów, aplikacje do nauki słówek, czytanie wiadomości w języku obcym), a także proponuje te, które są najlepiej dopasowane do Twoich możliwości czasowych i do Twoich zainteresowań. Najskuteczniej nabywamy nowe umiejętności wtedy, gdy ciekawi nas to, czego się uczymy. Metod i materiałów do nauki języków obcych jest mnóstwo, nie ma więc możliwości, żeby z dobrym lektorem nauka języka była nudna.
Masz już wyznaczony cel, zapisałeś się do szkoły językowej i masz świetnego lektora. Co teraz? „Piłeczka” jest po Twojej stronie. Potrzebne są trzy zasoby: Twój czas, zaangażowanie i systematyczność. Pamiętasz jak w szkole mówili „ucz się na bieżąco”? O ile w przypadku wielu przedmiotów można tuż przed egzaminem zarwać kilka nocy i opanować cały materiał, o tyle w przypadku języka sprawdzi się tylko systematyczna nauka. Nikt jeszcze nie przygotował się do certyfikatu ani nie przeskoczył w nauce języka z poziomu A1 na B2 w ciągu 5 dni.
Pamiętaj, że wyznaczenie sobie celu nauki języka i świadomość swoich własnych możliwości i zasobów pomaga w zaplanowaniu nauki i postawieniu sobie poprzeczki na optymalnej wysokości. To z kolei motywuje do osiągnięcia celu i zwiększa Twoje szanse na sukces, a tego właśnie Ci życzymy!